Our Staff

Office Staff

Ms. Jan Dolan, Bookkeeper
Mrs. Lisa Thomas, Attendance/Transportation
Mrs. Jennifer Kenner, Registrar
Mrs. Diane Arcidino (TST)

Clinic
Mrs. Kaci Tellefsen, Nurse

Guidance 
Mrs. Maria Lapetina , ext. 82212
Mrs. Sarah Pope, (Thurs.), ext. 82213

Kindergarten 

Mrs. Pam Thornburg, rm  4, ext. 52721                       Assistant, Ms. Lisa Wilson
Mrs. Blair Tucker, rm 8, ext.52725                             Assistant, Ms. Amy Younger-Stemple 
Mrs. Dawn Winchester, rm 3, ext. 52720                   Assistant, Mrs. Patricia O'brien     
Mrs. Victoria Zano, rm 2, ext. 52719                            Assistant, Mrs. Rachel Patel


First Grade

Mrs. Jessica Saul, rm 12, ext. 52729
Mrs. Amanda Kincella, rm 10, ext. 52727
Mrs. Allison Engel,  rm 9, ext. 52726
Mrs. Meredith Green , rm 11, ext. 52728
Ms. Colleen Rowan,  rm 6 ,ext. 52723

Second Grade

Mrs. Jennifer Brooks , rm 15, ext 52732
Ms. Susan Esposito, rm 16,  ext 52733
Mrs. Amber Phillips,  rm 17, ext. 52734
Mrs. Amy Ramon rm 14, ext 52731
Mrs. Alicia Portalatin, rm 13, ext 52729

Third Grade 

Mrs. Leighanne Beaumont,  rm 22, ext. 52739
Mr. Andrew Langhorn,  rm 23, ext. 52740
Mrs. Grace Marshall, rm 26, ext. 52743
Mrs. Jackie South, rm  20, ext 52737
Mrs. Amanda Wethington, rm 25, ext. 52742

Fourth Grade 

Mrs. Loryna Arnold, rm 30, ext. 52747
Mrs. Amy Carlisle, rm 28, ext. 52745
 Mrs. Pam O'shea, rm 32, ext. 52749
Mrs. Lacy Ryerson, rm 29, ext. 52746
Mrs. Cady Pinell, rm 27, ext. 52744

Fifth Grade  

Ms. Harriet Cimeli, p-4, ext. 52778
Mrs. Rycy Godette, p-6, ext. 52772
Mrs. Ashley Rankin, rm 21, ext. 52738
Mrs. Melissa Isaroon, rm 19, ext. 52736
Mrs. Ashley Downs, rm 20, ext 52737

Special Education

Mrs. Loretta Newson, rm18, ext. 52735
Ms. Edith Bonney, rm 18 , ext. 52735
Mrs. Abbey Bruckner, ECSE PM, rm 1, ext. 52718
Ms. Laura Creamer, rm 33, ext. 52741
Mrs. Twanda Emenhiser, ECSE AM, rm 1, ext. 52771
Ms. Jennifer Hamrin, Speech, R-2, Ext. 52716
Ms. Shannon Cole, rm 5, ext. 52722

Specialists

Mrs. Elizabeth Walker , Art, rm 36, ext. 52752
Mrs. Sheila Escajeda-Adams, Art, rm P-3, ext
Mrs. Andi Larson, ESL, P-3
Mrs. Pat Norfleet, ITS, ext. 82217
Mrs. Amy Cartwright, Library, ext. 82219
Mrs. Amber Botond, Math, R-1
Mrs. Joy Josker, Music, P-2, ext. 52770
Mrs. Ina Leiderman, Music, P-3
Mrs. Melanie Boyle, PALS , Ext. 52777
Mr. Tom Warren, PE, ext. 52753
Mrs. Angelia Ragland, RRT, rm 31, ext. 52748
Mrs. Robin Leach, RRT, rm 31, ext. 52769
Mr. Justin Brown, Strings


Assistants

Mrs. Tina Arteburn, Security
Ms. Esther Crute, PE
Mrs. Cheryl DeGraff, SE (ECSC)
Mrs. Julie Gray, Special Ed.
Mrs. Thelma Hand, Special Ed.
Mr. Paul Hawkins, PE
Mrs. Shonder Johnson, PE
Mrs. Karen Layne, General
Ms. Lora McPhatter, PE
Mrs. Lori Pack, Special Ed.
Miss Tiffany Phillips, Special Ed.
Mrs. Lynne Rychlik, Library


Custodians

Mr. Travelle DeJarnette, Building Manager
Mr. Robert Mills, Head Day
Mr. Gregory Calizaire, Head Night
Mr. Jason Richardson
Ms. Helita Sindayen
Mrs. Wanda Thompson

Cafeteria
Mrs. Myra Umphlett, Manager ext. 82209
Mrs. Tanya Layne, Monitor
Mrs. Benilda Harrell
Miss Karen Spencer