Admin

Our Staff

Office Staff

Ms. Jan Dolan, Office Associate
Ms. Hannah Pellon, Office Manager
Mrs. Lisa Thomas, Office Associate
Mrs. Diane Arcidino (TST)

Clinic
Mrs. Kaci Tellefsen, Nurse

Guidance 
Mrs. Maria Lapetina , ext. 82212
Mrs. Sarah Pope, (Thurs.), ext. 82213

Kindergarten 

Mrs. Pam Thornburg, rm  4, ext. 52721                       Assistant,  Mrs. Julie Stone
Mrs. Blair Tucker, rm 8, ext.                                       Assistant, Ms. Lisa Wilson
Mrs. Dawn Winchester, rm 3, ext. 52720                   Assistant, Mrs. Patricia O'brien     
Miss Joanne VanZyl, rm 7, ext. 52724                          Assistant,  Mrs. Nicole Zeller
Mrs. Victoria Zano, rm 2, ext. 52719                            Assistant, Mrs. Robin Leach


First Grade

Mrs. Amy Cartwright, rm 12, ext. 52729
Mrs. Jeanne Dodd, rm 10, ext. 52727
Mrs. Allison Engel,  rm 9, ext. 52726
Mrs. Meredith Green , rm 11, ext. 52728
Miss Colleen Rowan,  rm 6 ,ext. 52723

Second Grade

Mrs. Jennifer Brooks , rm 15, ext 52732
Ms. Susan Esposito, rm 16,  ext 52733
Mrs. Melissa Isaroon,  rm 13, ext. 52730
Mr. Andrew Langhorne,  rm 17, ext. 52734


​Third Grade 

Mrs. Carlisle,  rm 22, ext. 52739
Mrs. Pamela Oshea,  rm 23, ext. 52740
Mr. Randy Resek, rm 26, ext. 52743
Mrs. Jackie South, rm  20, ext 52737
Mrs. Amanda Wethington, rm 25, ext. 52742

Fourth Grade 

Mrs. Loryna Arnold, rm 30, ext. 52747
Mrs. Jacqui Bennison, rm 28, ext. 52745
Mrs. Mary Luteran, rm 32, ext. 52749
Mrs. Lacy Ryerson, rm 29, ext. 52746
Mrs. Jordan Pacitti, rm 33 , ext. 52750
Mrs. Cady Pinell, rm 27, ext. 52744

​Fifth Grade  

Mrs. Rycy Godette, p-6, ext. 52772
Mrs. Jazmine Jones, p-4, ext. 52778
Mrs. Ashley Rankin, rm 21, ext. 52738
Ms. Jessica Sawyer, P-5, ext. 52773
Mrs. Lauren Taggart, rm 19, ext. 52736

Special Education

Mrs. Margaret Belan, rm18, ext. 52735
Ms. Edith Bonney, rm 18 , ext. 52735
Mrs. Abbey Bruckner, ECSE PM, rm 1, ext. 52718
Ms. Laura Creamer, rm 24, ext. 52741
Mrs. Twanda Emenhiser, ECSE AM, rm 1, ext. 52771
Ms. Jennifer Hamrin, Speech, R-2, Ext. 52716
Ms. Torie Hughes, rm 5, ext. 52722

Specialists

Mrs. Liz Walker , Art, rm 36, ext. 52752
Mrs. Alexis Mocco,  Compliance
Mrs. Christine Lawler, ESL, P-3
Mrs. Sheleen Dixon, Gifted, ext. 52711
Mrs. Pat Norfleet, ITS, ext. 82217
Mrs. Terrie Combs, Library, ext. 82219
Mrs. Denise Ficco, Math, R-1, (M-F rotating weeks)
Mrs. Joy Josker, Music, P-2, ext. 52770
Ms. Ina Leiderman, Music, P-3, (1 day Thurs.)
Mrs. Margaret Crot, PALS , Ext. 52777
Mr. Tom Warren, PE, ext. 52753
Mrs. Angelia Ragland, RRT, rm 31, ext. 52748
Mrs. Priscilla Gibbs, RRT, (1 day), rm 31, ext. 52769
Mr. Justin Brown, Strings (W/F) 


Assistants

Mrs. Tina Arteburn, Security
Mrs. Julie Gray, Special Ed.
Mrs. Thelma Hand, Special Ed.
Mr. Paul Hawkins, PE
Mrs. Shonder Johnson, PE
Mrs. Karen Layne, General (one day)
Ms. Lora McPhatter, PE
Mrs. Ulysa Muirhead, General
Mrs. Lori Pack, Special Ed.
Miss Tiffany Phillips, Special Ed.
Mrs. Sharkeshia Rogers, Special Ed
Mrs. Lynne Rychlik, Library
Mrs. Christina Webner, Special Ed

Custodians

Mr. Travelle DeJarnette, Building Manager
Mr. Robert Mills, Head Day
Mrs. Dena Freeman, Head Night
Mr. Jason Richardson
Ms. Helita Sindayen
Mrs. Wanda Thompson

Cafeteria
Mrs. Myra Umphlett ext. 82209
Mrs. Anita Annaand
Mrs. Julie Doyle, Monitor
Ms. Patricia Hammond
Mrs. Grace Jasmin
Miss Karen Spencer

​Permanent Sub
Mrs. Tracie Myers